Akıllı Ev Big Data Oluşturmaya Başladı…

Bu yazimda ev bünyesindeki sensörlerin gönderdigi verilerden olusturdugum diyagramlari paylasmak istiyorum. Bu diyagramlari ev otomasyonunu daha iyi optimize edebilmek ve enerji tasarufunda gerekli adimlari atmak icin kullaniyorum.

Ilk diyagram oturma odasindaki sicakligi ve bu sicakliga bagimli olarak yer kaloriferi ventillerinin acilip, kapatilis zamanlarini ihtiva ediyor. Oda sicakligi 23 derecenin altina düstügü taktirde, ventiller sistem tarafindan aciliyor ve 23 derece üstüne ciktiginda ventiller kapatiliyor. Bu diyagram araciligi ile ventillerin ne kadar süreyle acik kaldiklarini ve gün icinde gerekli sicakligi saglamak icin kac kere acildiklarini görmek mümkün.

1

Alttaki diyagramda oda sicakligi (mavi) ve nem oraninin gelisme sekli yer almakta.

2

Bir sonraki diyagramda gün icinde kilowatt bazinda elektrik tüketimini görmekteyiz.

3

Kapilarda manyetik reed anahtarlari mevcut. Böylece kapilarin ne zaman acildiklarini takip etmek mümkün. Asagidaki diyagram giris kapisinin acilis zamanlarini gösteriyor.

4

Evde kimsenin olmadigi zamanlari asagidaki diyagram ile takip etmek mümkün. Sifir degeri evde kimsenin olmadigini gösteriyor.

5


EOF (End Of Fun)
Özcan Acar

Share Button

Özcan Acar

Özcan Acar 1974 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. Almanya'daki lise öğreniminden sonra doksanlı yılların sonunda Almanya’nın Darmstadt şehrinde bulunan FH Darmstadt üniversiteden bilgisayar mühendisi olarak mezun oldu.

KurumsalJava.com, Smarthomeprogrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring ve Pratik Agile ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 değerlendirme, ortalama: 5,00, toplam oy 5)
Loading...Loading...

Akıllı Ev Big Data Oluşturmaya Başladı…” üzerine 3 düşünce

    • Evden cikarken “disari cikiyorum” salterine basiyoruz. Ayrica haraket sensörleri evde birilerinin olup, olmadigini takip ediyor.

  1. Endüstri 4.0 namına birkaç firma hariç adım dahi atılmayan ülkemde internet of things konseptiyle akıllı evinizi oluşturma prosesinizi keyifle takip ediyorum. Lütfen tecrübelerinizi ve gelişmeleri aktarmaya devam edin.

Yoruma kapalı.