Raspberry PI Zero, 128GB Sdcard ve Samba İle NAS (Network Attached Storage) Sunucusu

Buradaki yazımda raspberry pi için 128 GB kapasiteli bir sccardın formatlanışını aktarmıştım. Bu yazımda bir raspbery pi zero ile bu kart kullanılarak bir nas (network attached storage) sunucusunun nasıl oluşturulabileceğini aktarmak istiyorum. Akıllı ev projem bünyesinde evin muhtelif yerlerinde bulunan IP kameralardan gelen resimlerin depolandığı bir nas sunucusuna ihtiyaç duyduğum için böyle bir çalışma başlattım.

nas0

Akıllı ev projem bünyesinde bir yerel ağ oluşturdum. WLAN kullanmıyorum. Bu yüzden kullandığım pi sunucularında da yerel ağ üzerinden erişilebilir olmaları gerekiyor. Pi zeronun ne yazık ki bir LAN girişi bulunmuyor. Delock usb-lan adaptörü ile pi zero bünyesinde bir LAN girişi oluşturmak mümkün. Bu adaptör plug&play olarak çalışıyor.

nas01

Pi zero için gerekli işletim sistemi kurulumunu Noobs ile yaptım. Noobs 1 GB büyüklüğünde bir paket. İndirildikten sonra sdcard üzerine kopyalanması yeterli. Pi zero bu sdcard çalıştırıldıktan sonra kurulmak istenen işletim sistemi seçilerek, kurulum yapılabiliyor. Ben raspbian jessie işletim sisteminin kurulumunu gerçekleştirdim.

Pi zero bir nas sunucusu olacağından, statik bir ip adresine sahip olması gerekiyor. Ip adresini şu şekilde tanımladım:

root@nas:~# pico /etc/network/interfaces

auto lo
iface lo inet loopback
auto eth0
iface eth1 inet static
address 192.168.1.10
netmask 255.255.255.0
network 192.168.1.0
broadcast 192.168.1.255
gateway 192.168.1.1

Burada gateway 192.168.1.1 adresine sahip ağdaki raspberry pi bazlı vpn router. Bunu hem yerel ağa bağlı bilgisayarların internet erişimi hem de internet üzerinden vpn aracılığı ile yerel ağa bağlanmak için kullanıyorum.

Nas sunucusuna erişimi sağlamak için samba uygulamasının kurulumunu şu şekilde gerçekleştirdim:

sudo apt-get install samba samba-common-bin

# isletim sistemi bünyesinde nas isimli kullanicinin olusturulmasi
adduser nas

# samba bünyesinde nas isimli kullanicinin olusturulmasi
sudo smbpasswd -a nas

# nas share ayarlari
chown -R nas:nas /database/nas

# nas share konfigürasyonu
nano /etc/samba/smb.conf

[SmartHome]
path = /database/nas
writeable = yes
guest ok  = no

#samba sunucusu restart
/etc/init.d/samba restart

Bu işlemlerin ardından yerel ağa bağlı herhangi bir bilgisayardan samba sunucusuna şu şekilde bağlanmak mümkün:

nas1

Windows explorer içinde ağ (Netzwerk) bünyesinde sunucuları görmek ve onlara bağlantı gerçekleştirmek mümkün. Yukarıda yer alan resimde görüldügü gibi 192.168.1.10 ip adresine sahip pi zero NAS ismini taşıyor (hostname) ve bünyesinde SmartHome isimli bir samba share barındırıyor.

nas2

Yukarıda yer alan resimde görüldüğü gibi pi zero bünyesindeki samba share ile bağlantıyı kurduktan sonra burada herhangi bir dosya oluşturmak mümkün. Windows explorer üzerinden oluşturduğum test.txt isimli dosya samba sunucusu tarafından pi zeronun /database/nas isimli dizinine kopyalandı.

nas3

Bu şekilde de samba sunucusuna bağlanmak mümkün.

nas4

Windows altında samba share için bir sabit disk linki oluşturmak mümkün. Artık bundan böyle Z:\ altında pi zeronun sunduğu dosyalara erişebileceğim.

Aşağıdaki resimde pi zero ve nas sunucusunun bir powerbank ile çalışır hali görülmekte.

nas8

nas9

nas10

nas200

nas112

EOF (End Of Fun)
Özcan Acar

Share Button

Özcan Acar

Özcan Acar 1974 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. Almanya'daki lise öğreniminden sonra doksanlı yılların sonunda Almanya’nın Darmstadt şehrinde bulunan FH Darmstadt üniversiteden bilgisayar mühendisi olarak mezun oldu.

KurumsalJava.com, Smarthomeprogrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring ve Pratik Agile ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 değerlendirme, ortalama: 5,00, toplam oy 5)
Loading...Loading...

Raspberry PI Zero, 128GB Sdcard ve Samba İle NAS (Network Attached Storage) Sunucusu” üzerine 2 düşünce

Yoruma kapalı.