Manyetik Reed Anahtarı Nedir ve Nasıl Kullanılr?

Reed anahtarları iki mıknatıstan oluşan ve mıknatısların birbirlerine olan yakınlığına göre akımın oluşmasını ya da kesilmesini sağlayan aygıtlardır. Reed anahtarları ev otomasyonunda kapı ve pencerelerin açık ya da kapalı oldukları bilgisini edinmek için kullanılırlar. Bu yazımda evimde pencere ve kapılar için kullandığım reed anahtarlarını tanıtmak istiyorum.

reed-anim

Reed anahtarları iki temel çalışma pozisyonuna sahiptirler. Bunlar:

  • Normalde açık (NO – Normally Open)
  • Normalde kapalı (NC – Normally Closed)

Normalde açık şeklinde çalışan reed anahtarlarda mıknatıslar birbirlerinden uzaklaştırıldıklarında elektrik akımı oluşur. Bu şekilde örneğin bir pencere açıldığında, pencerenin açıldığı bilgisi oluşan akım tarafından aktörlere taşınır. Normalde kapalı şeklinde çalışan reed anahtarlarında mıknatıslar beraber iken akım vardır. Bu akım mıknatıslar birbirlerinden ayrıldıklarında kesilir. Bu şekilde örneğin pencerenin açıldığı bilgisini almak mümkündür. Ben evimde reed anahtarlarını NO şeklinde kullanıyorum, çünkü sadece pencere açıldığında akım oluşmasını istiyorum. NC kullandığım taktirde reed anahtarı sürekli akım altında kaldığından, elektrik sarfiyatı söz konusu.

Anahtarların çalışma prensiplerini aşağıdaki videolarda görebilirsiniz.

NO Reed anahtarı

NC Reed anahtarı

r0

r01

r1

Share Button

Özcan Acar

Özcan Acar 1974 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. Almanya'daki lise öğreniminden sonra doksanlı yılların sonunda Almanya’nın Darmstadt şehrinde bulunan FH Darmstadt üniversiteden bilgisayar mühendisi olarak mezun oldu.

KurumsalJava.com, Smarthomeprogrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring ve Pratik Agile ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 değerlendirme, ortalama: 3,00, toplam oy 5)
Loading...Loading...