Ev Otomasyonunun Temel Taşı Aktörler

Ev otomasyonunda aygıtları açıp, kapatırken kullanılan komponentlere aktör ismi veriliyor. Ev otomasyonunda kullanmak istediğim aktörlerden birisi aşağıda görülmekte.

ak1

ak2

Bu aktör ile iki lambayı kontrol etmek mümkün. Aktörün bağlantı şeması şu şekilde:

home2

Resimde görüldüğü gibi alt bölümde aktörün giriş (3) ve bus (ağ) bağlantı (1) kanalları yer almakta. 2 numaralı kanal üzerinden aktör 24v ile çalıştırılıyor. Bus sistemi üzerinden aktörleri bir ağ oluşturacak şekilde birbirlerine bağlamak mümkün. Benim kullandığım aktörlerde RS485 fiziksel bus mekanizması kullanılıyor. Bus sistemi A ve B isimlerini taşıyan iki hattan oluşuyor. Bus sistemi üzerinden aktörler birbirleri ile iletişim kurabilmekteler. Aktörün bus ve giriş kanalları 24 volt ile çalışıyor.

Alt kısmında yer alan iki giriş kanalı (3) üzerinden iki anahtar (6,7) aracılığı ile aktörün bir aygıtı açıp, kapatması sağlanabilmekte. Aktör aygıtları yönetmek için üst kısmında iki röle (relais, 4,5) kullanıyor. Bu rölelerin çalışması için altta yer alan anahtarların (6, 7) kapalı konuma getirilmesi yeterli.

Prensipte aktörleri kullanarak şöyle bir uygulama düşünebiliriz:

akx

Resimde bir aktör tarafından yönetilebilen bir lamba görülmekte. Bu lambayı açıp, kapatmak için bir şalter kullanılıyor. Şalter 24 volt üzerinden aktörün giriş kanallarından birisine bağlı. Şaltere basıldığında, aktörün kullanılan giriş kanalında 24 voltluk gerilim aracılığı ile akım oluşuyor. Akım oluştuğunda, kullanılan giriş kanalına göre aktörün rölelerinden (4,5) birisi aktif hale gelip, lambanın yanması için gerekli devreyi oluşturuyor. Aynı şekilde şalteri kapatarak, lambayı söndürmek mümkün.

Eğer ev otomasyonu bu şekilde yapılsaydı, o zaman ev otomasyonu diye bir şey olmazdı, çünkü oturma odasındaki lambayı açıp, kapatmak için şalterin olduğu yere gitmek gerekirdi. Ev otomasyonu aktörleri uzaktan, bir bilgisayar aracılığı ile kontrol edebildikten itibaren başlar. Aktörleri uzaktan, bir bilgisayar ya da program aracılığı ile kontrol edebilmek için bir bus sisteminin oluşturulması gerekiyor. Bus sisteminin parçası olan bir bilgisayar aracılığı ile aktörler için gerekli programlar oluşturulabilir. Bu programları Java, Perl ya da TCL gibi bir dille yazmak mümkün. Aktörlerin nasıl programlanabildiğini daha sonraki yazılarımda aktarmaya çalışacağım.


EOF (End Of Fun)
Özcan Acar

Share Button

Özcan Acar

Özcan Acar 1974 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. Almanya'daki lise öğreniminden sonra doksanlı yılların sonunda Almanya’nın Darmstadt şehrinde bulunan FH Darmstadt üniversiteden bilgisayar mühendisi olarak mezun oldu.

KurumsalJava.com, Smarthomeprogrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring ve Pratik Agile ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 değerlendirme, ortalama: 5,00, toplam oy 5)
Loading...Loading...

Ev Otomasyonunun Temel Taşı Aktörler” üzerine 9 düşünce

 1. Hocam biz bunu Visual Basic 6.0 ile de yapmıştık, roleri sürüyorduk, role yerine kondektör yada yukarıdaki aktör ismini verdiğiniz cihazlada çok kolay olur, kusura bakmayın çok mu basite algılıyorum ama ben ikinci bile değil ancak üçüncü bir sınıf yazılımcı diyebilirim kendime ama akıllı ev yazılımlarının çok zor olduğunu düşünmüyorum, java yerine python yada basic dilleri daha hızlı olur diye düşünüyorum ancak bu tip şeyler evin fiyatına fiyat kattığı kesin.

 2. Gece yatarken düşündümd bizim yaptığımız projelerde masa üstü uygulamasıyla(Win OS) paraler porttan ışık yakıp kapatmaktı, akıllı evlerin yanılmıyorsam kendine has, gömülü sistem bir işletim sistemlri var yani c, c++ veya java tarzı bir programlama şart ayrıca çok zor 🙂 dediğim gibi 2. sınıf bir yazılımcı bile olmadığımdan cahilliğime verin hocam.

  • Bende isin icine yeni girdigim icin, bilgi edinebilecegim kaynaklar pesindeyim. Arduino ve Raspberry PI ile yapilmis bazi calismalar var. Bu konuda belki kaynak arastirmasi yapilabilir.

 3. Merhaba;
  projenizi inceledim.
  öncelikle çok büyük emek harcamışsınız tebrik ederim.
  Basite alan arkadaşları videodaki sistem salonunda, kabloların başında görmek isterim.
  Ancak olumsuz bulduğum bi konuyu da paylaşmak isterim.
  neden o kadar büyük tablet kullandınız?
  Elektrik tüketimi çok fazla olacaktır.
  Bana göre 7 veya 10 inch yeterli olur.
  ve bir soru:
  IO kartı LAN’a mı bağlıcaksınız?
  tablete mi bağlamayı düşünüyorsunuz?
  neden ?

  • Tablet üzerinde evin 3 boyutlu görseli yer alacak. Bu görsel üzerinden kepenkleri, isiklari vb yönetmek mümkün olacak. 7 ya da 10 inch tabletlerde evin 3D modelinin ayrintilarini görmek zor, bu yüzden daha büyük bir tablet tercih ettim.

   >IO kartı LAN’a mı bağlıcaksınız?

   Hangi IO karttan bahsetmistiniz?

   • Özcan Bey Merhaba;
    Kepenk ve ışıkları kontrol eden IO kart.

    diyelim ki evden çıktım ışıkları açık unuttuğumu hatırladım. Bu aşamada sistem nasıl çalışır?

    -Uzaktan evdeki tablete erişip ışıkları yine onun üzerinde mi kapatırım?

    -Uzaktan evdeki ağa erişip io kartın ip sine ışığı kapat komutu mu gönderirim.(io kart web server ise)

    -Eve geri dönüp ışıkları mı kapatırım 🙂
    Vereceğiniz bilgiler benim için gerçekten önemli.
    Merakla takip ediyorum.
    İyi günler.

    • Evden cikmadan önce tüm kepenk ve isiklari kapatmak icin cikis kapilarinda salterler mevcut. Yinede evdeki bir aygita erismek istiyorsaniz, VPN üzerinde sisteme baglanip, gerekli islemleri yapabilirsiniz. Sistemi kontrol eden web bazli ve android tabanli iki uygulama var. Her iki uygulama da sistemin XML RCP arayüzü üzerinden acip, kapama islemlerini yapabiliyorlar.

Yoruma kapalı.