Akıllı Evlerde Kablo Kullanımı Neden Önemli?

Blog sayfamda akıllı ev projem hakkında bilgiler paylaşmaya başladıktan sonra, okurlarımdan genelde şu soruyu almaya başladım: Neden bu kadar kablo kullandınız? Bu blog yazımda bu soruya cevap vermeye çalışacağım.

Günümüzde lanse edilen akıllı ev ve ev otomasyonu çözümlerinin büyük bir kısmı (%99.9) kablosuz sistemlere dayanıyor. Bunun çok basit bir açıklaması var: Kimseye mevcut bir binada kablo döşetemezsiniz! Bu sebepten dolayı akıllı ev çözümleri sunan firmalar ürünlerini kablosuz ağ sistemlerine dayandırıyorlar. Bu tür sistemlerin kurulması ve yönetilmesi çok kolay.

Çoğu akıllı ev çözümünde yer alan komponentler arasındaki iletişimi sağlamak için oluşturulan kablosuz ağ güvenli değil. Kullanıcının hangi protokolün nasıl kullanıldığı bilmesi mümkün değil, çünkü çözüm sahibi firma bu bilgileri sır gibi saklama eğilimi gösterebiliyorlar. Bunun başlıca sebebi, popüler olmuş bir otomasyon ürünü için başka firmaların komponent ve servis sunmalarını engellemek. Bu şekilde ev otomasyonu çözümü üreten firmalar bu alandaki yatırımlarını korumak istiyorlar.

İnternet erişimi gibi konularda kablosuz ağ kullanmak bir yere kadar sorun teşkil etmiyor. WPA2 (Wi-Fi Protected Access) gibi standartlar güvenli kablosuz ağlar oluşturmak için kullanılabilir. Lakin ev otomasyonu gibi güvenlik açışından çok kritik olabilecek uygulamalarda WPA2’ye bile güvenmem. Birilerinin, sistemin bir açığını bularak, oturma odamdaki lambayı açıp, kapatmalarını istemiyorum! Bu verebileceğim en basit örnekti. Teoride kablosuz ağ oluşturarak ev otomasyonu yapan çözümlerde evin her yerinde otomasyonu dahil olmuş aletlere erişmek ve onları yönetmek mümkün. Artık gerisini siz düşünün!

Bu sebepten dolayı akıllı ev projemde tamamen kablo bazlı bir otomasyon çözümü oluşturma niyetindeyim. Sistem bünyesindeki aletlere erişebilmek için öncelikle evin içinde yer alan yerel kablolu ağa erişmek, yani sistemi sabote edebilmek için evin içinde olmak gerekiyor. Yerel ağa bir şekilde eriştiğinizi düşünelim. Daha sonra yerel ağın bir parçası haline gelmeniz gerekiyor. MAC adresi üzerinden yabancı bilgisayarların yerel ağın bir parçası olması engellenebilir. Hadi fake bir MAC adresi ile yerel ağa dahil olduğunuzu düşünelim. Bu durumda sistemin yönetildiği merkezi sunucuyu bulmanız gerekiyor. Hadi bu sunucuyu da buldunuz diyelim. Yönetim paneline erişmek için kullanıcı ismini ve şifresini bilmeniz gerekiyor. Görüldüğü gibi kablolu bir ağ sistemine dayalı ev otomasyonuna erişim izni olmayan şahısların müdahale etmesi o kadar kolay değil.

Bu sebepten dolayı bu tür ev otomasyonu yapmak isteyen okurlarıma mutlaka kablonu sistemleri tavsiye ediyorum. Bu da ne yazık ki yeni inşa edilen binalarda mümkün. Mevcut bir evde bu çapta kablo döşemek ne yazık ki mümkün değil.


EOF (End Of Fun)
Özcan Acar

Share Button

Özcan Acar

Özcan Acar 1974 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. Almanya'daki lise öğreniminden sonra doksanlı yılların sonunda Almanya’nın Darmstadt şehrinde bulunan FH Darmstadt üniversiteden bilgisayar mühendisi olarak mezun oldu.

KurumsalJava.com, Smarthomeprogrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring ve Pratik Agile ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 değerlendirme, ortalama: 5,00, toplam oy 5)
Loading...Loading...

Akıllı Evlerde Kablo Kullanımı Neden Önemli?” üzerine 8 düşünce

 1. Merhaba ,

  Yazınızı okudum ve güvenlik kısmıyla ilgili düşüncenizde eksiklik olabileceğini düşünüyorum . WPA2 şifreler backtrack gibi network tabanlı işteletim sistemleri ile kırılabiliyor fakat burada sizin gönderdiğiniz dataları kriptolamanız gerekiyor. Bunuda değişken şekilde yapabilirdiniz şöyleki;

  akıllı evde mutlaka sıcaklık sensörü ve gaz sensörü yada başka herhangi bir sensör vardır. Bu sensörlerden gelen verilere göre örneğin sıcaklık 20-21 C ise şu şekilde kriptola ve ardından evdeki gaz seviyesi belirli aşamadaysa başka bir şekilde kriptola şeklinde yapabilirsiniz. Sonuçta ev sistemindeki sıcaklık ve gaz bileşenleri değeri sizin elinizde bu şekilde birisi sizin ağınıza sızsada kriptolanmış verileri çözerken diğer bir yandanda şifrelerenmiş veriler değişecek. Bu şekilde sizin veri güvenliğiniz sağlanmış olacak.

  iyi çalışmalar

  • Kullandigim aktörlerin kablosuz calisan sürümlerinde böyle kriptolama özelligi mevcut. Yazilim hatalarindan dolayi acik bulmak zor degil.

 2. Bence bu kadar kablo yinede olmamalı. Yazılım projelerinde modüler yapılar kullanmak bakımı her zaman kolaylaştırır. Bence bu prensip bu gibi projelerde de benimsenmeli. Demek istediğim ilerde yeni özellikler eklenmesi gerekirse yada bir arıza durumunda duvarların kırılıp kabloların tekrar döşenmesi can sıkıcı olur. kablo olasın demiyorum ama her odaya tek kablo gitmesi yeterli olabilmeli bence. mesela 8 bitlik bir veri yolu ile 256 farklı hafıza bölgesi adreslenebilir. hafıza bölgesini oda olarak düşünürsek 8 + 1 damarlı bir kablo ile 256 farklı odaya ayrı ayrı hükmedilebilir diye düşünüyorum. tabi ki her odada veriyi işleyecek bir bir mikro denetleyici olmalı. Tabi ki bu mümkün mü bilmiyorum böyle bir konuda tecrübem hiç olmadı.

  • Elektrik ile elektronigi karistiriyorsunuz bence. Bir odaya tek bir kabloyu götürüp, o kablo üzerinden hem kepenk motorunu, hem lambayi, hem de pencere sensörünü idare edemezsiniz. Ayri ayri kontrol etmek istediginiz her aygit icin bir kabloya ihtiyaciniz var.

   >8 + 1 damarlı bir kablo ile 256 farklı odaya ayrı ayrı hükmedilebilir diye düşünüyorum

   8 + 1 ile sadece bir potensiyel (impuls) götürüp, bunu 8 anahtarli bir yapi üzerinden 8 potansiyele dönüstürebilirsiniz, yani 8 ayri sinyali elde edebilirsiniz. Benim oturma odamda isiklar o sekilde calisiyor örnegin. 5 Lamba icin 6 kablo gidiyor, birinci kablo üzerinden 230 voltluk elektrigi diger 5 kabloya tasiyip, oradan hangi lambanin salteri basildiysa, 230 voltu o kabloya devredip, hangi salterin tetiklendigi bilgisine ulasiyorum.

   • 8 + 1 demiştim ama 8×2 yapıp yani 16 damarlı kablo ile bir örnek vereceğim. her odada bir mikro denetleyici olduğunu düşünelim. mikro denetleyicinin 8 er pinlik 2 portu bulunsun. Bunlara A ve B portu ismini verelim. A portunu odaları adreslemek için kullanacağız. B portunu ise odadaki hangi aktörü kullanacağı bilgisini taşıyacak. Adresi 1 olan mikro denetleyici A portundan gelen veriye bakacak eğer gelen veri 00000001 ise B portundan gelen veriyi aktörlere yönlendirecek. aynı şekilde Adresi 2 olan mikro denetleyici A portundan gelen veri 00000010 ise B portunu okumaya başlayacak gelen veriyi Aktörlere yönlendirecek. Tabiki bu durum maliyeti ne kadar artırır bilemiyorum. daha önce dediğim gibi bu konuda bir tecrübeye sahip değilim.

 3. Kablolu sistemde yaptığınız MAC adresi kontrolünü kablosuz sistemde de yapamaz mısınız? Kablosuzda güvenliği sağladıktan sonra genişletilmesi daha kolay olmaz mı?

Yoruma kapalı.