Kablo Çekimi

Ağ kablo çekimini geçen hafta tamamladıktan sonra, bu hafta diğer gerekli kabloların çekimi için kolları sıvadık.

Toplam çektiğimiz kablo uzunluk ve türleri şöyle:

Ağ kablosu (cat7) 800m
5×1,5 mm2 elektrik kablosu 500m
3×1,5 mm2 elektrik kablosu 700m
1×1,5 mm2 elektrik kablosu 700m
2x2x0,8 mm2 elektrik kablosu 800m
20 mm kablo döşeme borusu 400m
50 mm kablo döşeme borusu 100m
Toplam kablo 3,5 km
Toplam boru 0,5 km

Çekilen kabloların kullanım alanları şu şekilde olacak:

Ağ kablosu (cat7) Ev bünyesindeki bilgisayar ağı ve IP kameralar
5×1,5 mm2 kablo Kepenk motorları ve hareket sensörleri
3×1,5 mm2 kablo Duvar prizleri ve yer kaloriferi vana motorları
1×1,5 mm2 kablo Işık ve kepenk şalterleri
2x2x0,8 mm2 kablo Pencere açık, kapalı sensörleri, duman sensörleri, oda sıcaklığı ölçme sensörleri, kapı RFID kilit
20 mm kablo döşeme borusu Yerden çekilen kabloları koruma amaçlı
50 mm kablo döşeme borusu Yerden çekilen kabloları koruma amaçlı

Kabloları alt katta yer alan elektrik odasına çektik. Burada daha sonra gerekli otomasyonu yapmak amacıyla elektrik dolabı içinde kablolardan devreler oluşturacağız.

2

1

3

456

Aşağıda oturma odasının şalterleri yer alıyor. Daha sonra sıva üzerinde kalacak şalterleri duvara monte edebilmek için küçük plastik kutular kullandık.

t1

Her kutu bünyesinde bir şalter yer alacak. Kullanacağım şalterler ile 1, 2 ya da 4 elektrik devresini yönetmek mümkün. Şalterler şöyle çalışıyor: Her şalter bir adet 230V gerilim altındaki kabloyu giriş olarak alıyor. Kullandığım şalter türüne göre 1,2 ya da 4 230V faz çıkışı alabiliyorum. Bu şekilde örneğin 2 değişik kepengi açıp, kapatmak için dörtlü bir şalter bünyesinde beş adet 230V faz kablosu bulunuyor.

t2

Sıva yapılabilmesi için kutuları kırmızı kapaklarla kapattık. Bu kapakların üzerinde yer alan plastik tutucular ile sıva altında kalan kutuları keşfedebilir ve sıvayı kırıp, kutuya ve kablolara ulaşabiliriz.

t3

Kepenkler için çektiğimiz 5×1,5 mm2 kablolar aşağıda görülmekte. Beşli kablo içinde üç faz ve iki toprak hattı bulunuyor. Bu şekilde iki faz ile bir kepenk motorunu yukarıya ve aşağıya doğru hareket ettirmek mümkün. Kepenk kabloları yanında 2x2x0,8 mm2 kablolar görülmekte. Bu kablolar aracılığı ile daha sonra pencerelerin açık ya da kapalı durumda oldukları bilgisini edinebileceğim. Bu amaçla pencelere reed ismi verilen bağlantıların yerleştirilmesini sağladım. Reed bağlantısı iki parçadan oluşan bir mıknatıs. Mıktasın birisi pencerenin çerçevesindeyken, diğeri pencerenin açılan kanadında yer alıyor. Bu mıknatıslar yardımıyla 12 ya da 24 voltluk bir akım oluşturmak mümkün. İki mıktanıs bir aradayken elektrik akımı olmuyor. Pencere açıldığında mıknatıslar birbirlerinden aydıldıklarından, akım gerçekleşiyor ve bu şekilde pencerenin açık olduğu bilgisine ulaşmak mümkün oluyor. Bu şekilde örnegin eve hırsız girdiğinde, alarm sistemini aktive etmek mümkün.

k1

k2

Yer kaloriferlerinin vanalarını kontrol etmek için çektiğimiz kablolar aşağıda görülmekte. Her kat için altı adet su devresi bulunuyor. Sıcak su borulardan geçerek, evin odalarını ısıtıyor. Evin her odasında sıcaklığı ölçen termostatlar bulunuyor. Bu şekilde her odanın sıcaklık durumu tespit etmek mümkün. Örneğin bir oda için 18-21 derece arasında bir sıcaklık ayarlandı ise, termostatlardan gelen oda sıcaklığı bilgileri doğrultusunda odanın sıcaklığı 18 derecenin altına düştüğünde, vanaları açarak sıcaklığı artırmak mümkün. Aynı şekilde sıcaklık 21 derece üstüne çıktığında, vanaları kapatarak, oda sıcaklığını otomatik olarak düşürmek mümkün.

ka2

ks3

Merkezi süpürme sistemi için oluşturduğum boru hattı aşağıdaki resimlerde görülmekte. Evin muhtelif yerlerinde olan süpürme prizleri aracılığı ile 12 metre uzunluğundaki süpürge hortumu ile temizlik yapmak mümkün olacak. Prizlerde yer alan 24v ve sensörler aracılığı ile prize takılan hortum otomatik olarak süpürgenin çalışmasını sağlıyor.

s2

s1

Yangın çıktığı zaman sistemin alarm verebilmesi için her odada 12v ile çalışan duman dedektörleri yer alacak. Aşağıda bu amaçla çektiğimiz 2x2x0,8 mm2 kabloyu görmektesiniz.

r1

Sağdaki babam, soldaki Günay abi. Onların yardımı olmasaydı, bu işin altından kalkmak mümkün olmazdı. Sağ olun, var olun!

babam

Kablo çekim işlemi tamamlandıktan sonra aşağıdaki resimde yer alan cihaz ile onay/kabul testi yaptım. Bir elektrik devresini gerilim olmadan nasıl test edebiliriz? Bu amaçla kablonun bir ucundaki toprak hattını ve fazı bir devre olacak şekilde birleştiriyoruz. Bu şekilde bu iki kablo üzerinden akım gerçekleşebilir. Kablonun diğer ucunda yer alan iki kabloyu resimde görünen cihaza bağlamak gerekiyor. Eğer cihazdan ses geliyorsa, devre olusmuş demektir.

tt12

Bahçe ışıklandırması için aşağıda görüldüğü gibi kablolar çektik.

bb3

bb2

bb1

Anahtar kullanmadan eve girebilmek icin RFID ve pin bazlı bir giriş sistemi planlıyorum. Bu amaçla kapı dışına 2 adet 2x2x0.8 mm2 kablo çektik. RFID üzerinden gelen sinyal ile kapı kilidi yine 2x2x0.8 mm2 kablo aracılığı ile 24 voltluk gerilim ile açılacak.

r2

r1

Hava sıcaklığı, basıncı, yağmur durumu, nem oranı, güneş ve rüzgarın hızı gibi parametreleri elde etmek için duvara üç adet 2x2x0,8 mm2 kablo çektik. Bu sensörler 24 volt ile çalışıp, 0-10 volt arasında gerilim oluşturuyorlar. Voltajı ölçerek örneğin nem oranını ya da rüzgarın hızını hesaplamak mümkün. Örneğin yağmur yağmaya ya da rüzgar esmeye başladığında, hava sensörleri aracılığı ile edinilen bilgiler doğrultusunda kepengi kaldırma ya da güneş doğduğunda kepenkleri indirme gibi işlemler otomatik olarak yapılabilir.

hava1

Aşağıda kullanacağım yağmur sensörü görülmekte. Yağmur yağmaya başladığında sensör bünyesindeki bir röle devre oluşturarak, yağmurun yağmaya başladığı bilgisini sisteme giriyor. Aynı şekilde yagmur durduğunda, röle devreyi açarak, yagmurun durduğu bilgisini aktarıyor.

x1

Çalışma odamda kablo kanalı aracılığı ile ağ ve elektrik prizleri yer alacak.

a1

Evin muhtelif yerlerinde IP bazlı çalısan kameralar yer alacak. Bir IP kamera 12 ya da 24 volt gerilim ve bir ağ kablosuna ihtiyaç duymakta. POE (Power Over Ethernet) destekleyen switchler aracılığı ile sadece ağ kablosu ile bir IP kamerasını işletmek mümkün. Cihaz gerekli gerilimi switchden çekebiliyor. Bu durumda sadece bir ağ kablosu ile kameralar işletilebiliyor. Aşağıda kullanmak istediğim IP kameralar ve POE destekleyen switch yer alıyor.

ca2

IP kameraları binanın dış cephesinde muhtelif yerlere monte edeceğim. Daha sonra bir tablet üzerinden dışarda olup, bitenleri takip etmek mümkün olacak.

kam1

Biz kablolama işini ekip olarak tamamladık. Bundan sonra evin sıvası yapılacak. Akabinde yer kaloriferleri takılıp, zemin şaplanacak ve pencereler takılacak. Daha sonra elektrik odasında bağlantı işlemlerine geçeceğiz. Gelişmelerden sizi haberdar edeceğim.


EOF (EOF)
Özcan Acar

Share Button

Özcan Acar

Özcan Acar 1974 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. Almanya'daki lise öğreniminden sonra doksanlı yılların sonunda Almanya’nın Darmstadt şehrinde bulunan FH Darmstadt üniversiteden bilgisayar mühendisi olarak mezun oldu.

KurumsalJava.com, Smarthomeprogrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring ve Pratik Agile ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 değerlendirme, ortalama: 5,00, toplam oy 5)
Loading...Loading...

Kablo Çekimi” üzerine 3 düşünce

Yoruma kapalı.