Ağ Kablo Çekimi

Bugün evin her odasında kablo üzerinden ağ erişimi için cat7 türü kablo çekimi amacıyla babamla kolları sıvadık. Babamın yardımı olmasa, bu işin altından kalkamazdım 🙂 Aşagıda kullandığımız malzemeler görülmekte.

ag1
Bobin bünyesinde 500m cat7 kablosu bulunuyor. Kabloları zeminden çektiğimiz için çapı 2 santimlik boru kullandık. Bu şekilde daha sonra inşaat tamamlandıktan sonra da kabloları değiştirmem mümkün olacak.

ag2Evin elektrik kabloları elektrikçi tarafından döşendi. Ağ bağlantı kutularını yerleştirmek için duvara gerekli büyüklükte delikler açtım.

ag3Bu şekilde ağ bağlantı kutuları daha sonra alçı ile sabitleyeceğim.

Odaların muhtelif yerlerinde yer alan ağ baglantı kutularına kabloları aşagıda görüldüğü gibi boru (siyah) içinden geçirerek, gerekli hatları oluşturduk. Kabloların bir ucu odalarda yer alan ağ bağlantı kablolarına giderken, diğer ucu altkatta yer alan patchpanele uzanmakta. Patchpale gelen ağ kablolarını bir switch aracılığı ile birleştirerek, bilgisayar ağını oluşturmak mümkün.

ag4

 

ag5

ag6
ag8
ag7

Bir sonraki bölümde ağ kutularının alçı ile nasıl sabitlendiğini ve sıva için hazır hale getirildilklerini gösterecegim.

EOF (End Of Fun)
Özcan Acar

Share Button

Özcan Acar

Özcan Acar 1974 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. Almanya'daki lise öğreniminden sonra doksanlı yılların sonunda Almanya’nın Darmstadt şehrinde bulunan FH Darmstadt üniversiteden bilgisayar mühendisi olarak mezun oldu.

KurumsalJava.com, Smarthomeprogrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring ve Pratik Agile ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 değerlendirme, ortalama: 5,00, toplam oy 5)
Loading...Loading...

Ağ Kablo Çekimi” üzerine 4 düşünce

  1. Şöyle bir sorun var gibi görünüyor, bütün iş bittikten sonra test yapılmazsa veya ilerleyen dönemlerde sıva altında kalan kısımlarda problem olursa ne olacak 🙂 Daha kullanılabilir bir çözüm yapsaydınız. Örneğin yerden köşelerden geçen kalın kablo kanallarından geçirmek çok sağlam bir çözümdür. Her an müdahale edilebilir ve uzun ömürlüdür 🙂

  2. Bunun icin 2 santim capinda bos borular kullandik. Ilerde kablolar siva ve beton altinda kalsalar bile, kablolari bu borulardan cikararak, degistirmek mümkün olacak. Ayrica borular ve kablolar beton ve siva altinda kalmadan önce LAN Tester araci ile baglantilari kontrol edecegim.

Yoruma kapalı.