Akıllı Ev Projem

3Bir yazılımcının aklına inşaa edilen evi için ilk gelen soru hangisidir? Bu evi nasıl programlarım? 🙂

Ve böylece akıllı evim projesi doğmuş olur.

Bir ev hayal edin, sizinle konuşan: “Özcan bey, banyonun ışığı bir saattir açık ve banyo kullanımda değil. Işığı kapatmamı ister misiniz?“. “Özcan bey, evinize hoş geldiniz. Saat 18:45. Bugün siz evde yokken üç ziyaretçiniz vardı. Resimlerini çekip, cep telefonunuza gönderdim., “Saat 22:00 ve istediğiniz şekilde evin tüm kepenklerini kapatıyorum. Kapılar kilitlendi ve alarm sistemi aktif hale getirildi. Size iyi uykular dilerim.”, “Günaydın, saat 06:45. Tüm kepenkleri isteğiniz üzere kaldırıyorum….”

Bunların hepsi biraz bilim-kurgu gibi kulağa gelse de, teknik olarak bir evi bu şekilde otomatize etmek mümkün. Bu blog sayfasını, inşaatı süren yeni evimi akıllı bir eve dönüştürmek için yaptığım çalışmaları bu konuya ilgi duyanlarla paylaşmak için oluşturdum.

İnşaat yakında bitiyor ve ilk kabloları çekmeye ve ilk programları yazmaya başlayacağım. Yakında görüşmek üzere…

EOF (End Of Fun)
Özcan Acar

 

 

 

Share Button

Özcan Acar

Özcan Acar 1974 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. Almanya'daki lise öğreniminden sonra doksanlı yılların sonunda Almanya’nın Darmstadt şehrinde bulunan FH Darmstadt üniversiteden bilgisayar mühendisi olarak mezun oldu.

KurumsalJava.com, Smarthomeprogrammer.com ve Mikrodevre.com adresleri altında blog yazıyor. Kurduğu BTSoru.com'da ona yazılımla ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz. Pratik Programcı Yayınları bünyesinde Pratik Spring ve Pratik Agile ismini taşıyan kitapları bulunmaktadır. 21.12.2009 tarihinde Java Champion olarak seçildi.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 değerlendirme, ortalama: 5,00, toplam oy 5)
Loading...Loading...

Akıllı Ev Projem” üzerine 2 düşünce

  1. Merhabalar;

    Projeniz çok güzel. Umarım başarılı olursunuz. Programlama kısmını hangi dille yapmayı düşünüyorsunuz? Ve ek olarak naçizane yardımcı olabileceğimiz konular olabilir mi? (yani bizzat çok vaktim yok ama elimden gelen bir şey olursa diye dedim. )

    Son olarak da, projenin (varsa) web ile ilgili katmanıyla ilgilendiğimi belirtmek isterim. Bu evin bir IP’si mutlaka olmalı zaten. 🙂 bakarsınız eviniz ile restful bir apiden konuşmak istersiniz felan.

    Saygılarımla

    • Ilginiz icin tesekkür ederim. Kullandigim sistemi burada bloglar haline tanitacagim. Homematic ismini tasiyan hazir bir sistem. Eclipse RCP ile ev otomasyonunu görsellestiren bir uygulama gelistirmeyi planliyorum. Dedigim gibi tüm detaylari burada aciklayacagim.

Yoruma kapalı.